0News

Articles

Articles: OBCHODY ROCZNICY POZNAŃSKIEGO CZERWCA - Odmienione miasto

Contributed by mariuszw on Jun 22, 2006 - 04:29 PM

Jutro w Poznaniu zaczynają się obchody 50. rocznicy robotniczego zrywu w czerwcu 1956. Ulicami przejdzie procesja, na placu Mickiewicza odprawiona będzie msza św., ruch uliczny zostanie wstrzymany. Główne uroczystości odbędą się w środę.
Służby organizujące rocznicowe obchody traktują jutrzejsze wydarzenie jako wstęp do uroczystości właściwych. Jutro też przyjadą do Poznania biskupi na uroczystą Konferencję Episkopatu Polski. Zaplanowana procesja wyruszy z kościoła przy ul. Kościelnej o godz. 17.00, przejdzie ulicami Dąbrowskiego i Fredry (godz. 18.30), na plac Mickiewicza. Episkopat pod przewodnictwem prymasa Polski odprawi mszę św. pod pomnikiem Poznańskich Krzyży, w czasie której kazanie wygłosi abp Józef Michalik. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób. W związku z tym organizacja ruchu w centrum zmieni się już o godz. 15.Miasto zamknięteNa ul. Święty Marcin zostanie wtedy wstrzymany ruch kołowy. Zmiany obejmą duży fragment miasta, jeśli jednak ludzi przyjdzie mniej, strefa o zmienionej organizacji ruchu zostanie zmniejszona. Autobusy, które przywiozą z okolicznych miejscowości wiernych, mogą parkować na Wolnych Torach. Pasażerowie dostaną się do centrum ulicą Towarową.

Ruch zostanie zachowany na Kaponierze i na ul. Dworcowej. Za nią staną barierki. ,,Droga życia’’, czyli miejsce na ul. Święty Marcin, której zajmować nie wolno, przebiegnie torowiskiem. Tramwaje będą tamtędy jeździć do ostatniej chwili, czyli do godz. 18. Zmienią się trasy autobusów. Po zakończeniu uroczystości ruszą zgromadzone w centrum autobusy i tramwaje.

W czasie procesji ulice Dąbrowskiego i Fredry będą wyłączone z ruchu, ale pozostaną wolne ulice poprzeczne, by nie blokować miasta. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na kierujących ruchem funkcjonariuszy. Jutro na placu Mickiewicza będzie można korzystać z trzech punktów medycznych – w okolicy auli uniwersyteckiej, Zamku, Akademii Ekonomicznej.Główne uroczystościWedług niektórych opinii w uroczystościach odbywających się 28 czerwca udział weźmie udział nawet 100 tys. osób, choć organizatorzy spodziewają się nieco mniejszej liczby uczestników. Pełna gotowość musi nastąpić w środę o godz. 6 – od tego momentu plac Mickiewicza będzie przygotowany do uroczystości. Ruch w okolicach Poznańskich Krzyży zostanie wstrzymany dzień wcześniej o godz. 19, a przywrócony dopiero 29 czerwca nad ranem, po generalnym sprzątaniu, usuwaniu dekoracji.Na specjalnych warunkachMsza św. w rocznicę Czerwca ’56 rozpocznie się o godz. 10. Organizatorzy apelują, by osoby starsze i niepełnosprawne nie przychodziły wcześniej. Będą miały do dyspozycji własne sektory. Starsze osoby staną przed Zamkiem, sektor dla niepełnosprawnych usytuowany będzie od strony Kaponiery.

W tym dniu stałych punktów medycznych będzie znacznie więcej. Nie zabraknie też ruchomych punktów udzielających pomocy medycznej. Organizatorzy przygotowali 20 tys. butelek wody z myślą o osobach, które by zasłabły.BOR dyktuje warunki,,Droga życia’’ w środę będzie przebiegać nie torowiskiem tramwajowym, ale fragmentem ulicy Święty Marcin dochodzącym do placu Mickiewicza. Teren między nią a Krzyżami nie będzie dostępny dla uczestników obchodów – takie jest życzenie Biura Ochrony Rządu.

Goszczący w Poznaniu prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier nie wezmą udziału w mszy św. Dokładnie w momencie jej rozpoczęcia prezydent Lech Kaczyński będzie ich witał przed Ratuszem na Starym Rynku. Wpiszą się tam do Księgi Pamiątkowej. Kolumna prezydencka zajedzie na plac Mickiewicza w momencie, gdy msza św. się skończy. Odegrany zostanie hymn, przemówienia wygłoszą prezydent Poznania i prezydenci państw, odbędzie się apel poległych.

O godz. 13 na pl. Mickiewicza zaczną się przygotowania do spektaklu realizowanego przez Izabellę Cywińską i Jerzego Kalinę ,,Czerwiec '56’’, do którego muzykę przygotowuje Jan A. P. Kaczmarek. Obserwację wydarzeń ułatwią wielki rzutnik na wieży zamkowej i ekran diodowy na budynku uniwersytetu. Natomiast, o północy na Wolnych Torach rozpocznie się spektakl plenerowy Teatru Ósmego Dnia pt. ,,Czas matek’’. Dzień później Teatr Strefa Ciszy zaprasza na premierę przedstawienia związanego z rocznicą pt. ,,Nauka latania’’.Wieńce – dzień późniejWiele osób zechce złożyć 28 czerwca pod pomnikiem wieńce kwiaty. Nie będzie to jednak możliwe. W związku z wizytą kilku prezydentów, bezpośrednie otoczenie pomnika znajdzie się pod ścisłą ochroną BOR. Kwiaty złożą jedynie prezydenci i kombatanci. Znajdą się też wiązanki symboliczne – od mieszkańców Poznania i od ,,Solidarności’’. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kwiaty złożyć pod pomnikiem dzień później.Uwaga na parkowanie!Od soboty w wielu punktach miasta znajdą się tablice informujące o tym, że wprowadzony tam zostanie zakaz parkowania. Ma to związek z wizytą głów państw – na trasie ich przejazdu nie mogą stać samochody. Jeżeli właściciele ich nie zabiorą, zostaną wywiezione, na ich koszt, na strzeżony parking. Dotyczy to także okolic Starego Rynku, gdyż prezydenci Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Węgier będą przebywać w Urzędzie Miasta, gdzie spożyją lunch, spotkają się z dziennikarzami.Udekorujmy miastoWiceprezydent Poznania, Maciej Frankiewicz, apeluje do mieszkańców o szczególne potraktowanie rocznicy czerwcowych wydarzeń. – Jest to święto, którego nie można nie uczcić. Wywieśmy z okien flagi – prosi. Przeprasza też za wielkie utrudnienia w ruch, które wystąpią w Poznaniu w najbliższych dniachPrezydencka trasaGoszczący w Poznaniu prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier przejadą do centrum miasta z lotniska ulicą Bukowską, która w związku z tym od samego rana będzie okresowo zamknięta dla ruchu. Będzie ją można przecinać ulicami poprzecznymi, o ile akurat nie wystąpi kolizja z kolumną prezydencką.

Footnote: Źródło: Józef DJACZENKO - Gazeta Poznańska - 22/06/2006