0News

Articles | Parafie-Ratajskie

Articles: Moc Zmartwychwstania

Contributed by krzysztofsz on Apr 19, 2008 - 09:37 PM

Parafie-Ratajskie

W dniu dzisiejszym do Poznania przyjechał brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé, który pzewodniczył modlitewnemu czuwaniu młodzieży w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na os. Bohaterów II Wojny Światowej. Razem z nim modliło się około 2000 wiernych! Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Dajmy się porwać mocy zmartwychwstania, ... aby wśród nas rosło zaufanie".

Organizatorzy otrzymali około 600 zgłoszeń z Polski, a także z Niemiec i Francji. Oczekiwali jednak, że na wieczornym czuwaniu zjawi się ponad 2000 osób. I rzeczywiście: górny kościół na os. Bohaterów II Wojny Światowej wypełnił się po brzegi. Modlitwie przewodniczył brat Alois - następca zamordowanego w 2005 roku brata Rogera. Uczestniczył w niej m.in. metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, który zapowiedział, że Poznań stara się o organizację kolejnego Europejskiego Spotkania Młodzieży na przełomie 2009 i 2010 roku (najbliższe odbędzie się w Brukseli). Bardzo ciepło został przyjęty brat Alois, który rozpoczął wygłaszanie Słowa Bożego w języku polskim. Później jednak przemawiał po francusku. Nawoływał do większej wrażliwości w stosunku do tych, którzy są od nas biedniejsi. Tym bardziej, że istnieją takie rodzaje biedy, które nie są widoczne, np. samotność. Na zakończenie czuwania wszyscy uczestnicy zapalili świeczki, które otrzymali przy wejściu do kościoła. 

 

Młodzież zgromadzona na czuwaniu

Kościół Nawiedzania w trakcie czuwania

Młodzi ludzie gomadzili się na Ratajach już od samego rana. O 11.00 uczestniczyli we wprowadzeniu biblijnym na temat "Dajmy się porwać mocy zmartwychwstania”, które wygłosił jeden z braci z Taizé.

Gosia i Monika przyjechały z Trójmiasta, Emila ze Świdnicy; przyjechały z nadzieją na własną przemianę oraz by spotkać się ze znajomymi. Nie jest to ich pierwsze spotkanie. Gosia już od 4 lat jeździ po Europie by uczestniczyć w modlitewnych spotkaniach z braćmi z Taizé. Była mi.in. w Portugalii Chorwacji, Szwajcarii, Włoszech i oczywiście w Taizé.

Monika, Gosia i Emilia podczas obiadu na placu przed kościołem

Organizatorzy przygotowali dla gości obiad, który miał miejsce na placu przykościelnym. W godzinach popołudniowych odbywały się warsztaty tematyczne, mi.in. spacer po Poznaniu, po miejscach związanych z początkami chrześcijaństwa w Polsce oraz odwiedziny w hospicjum Palium na os. Rusa.

Obiad na placu przed kościołem

Obiad na placu przed kościołem